Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/pear/php-utf8/utf8.inc) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/dobreslovo.sk) in /home/html/dobreslovo.sk/dobreslovo.sk/data/wp-content/plugins/wpaudio-mp3-player/wpaudio.php on line 245
 JHVH – PREZÝVKA HOSPODIN | Dobré Slovo

JHVH – PREZÝVKA HOSPODIN

PREZÝVKA HOSPODIN

Boží nepriateľ sa snažil ľudí oklamať zámenou Božieho mena za kadejaké prezývky. Keďže v našich prekladoch Biblie sa nachádza názov Hospodin[1], zvykli sme si na túto prezývku a naše podvedomie jej priraďuje posvätnú úctu. Ak teda poviem pravdu – že slovo Hospodin je nechutná prezývka Boha – naše podvedomie okamžite zapracuje a búri sa proti takémuto tvrdeniu. Takto došlo postupne k prevrátenému postoju celého kresťanstva voči Božiemu menu.

Väčšina kresťanov si ctí prezývku Boha a skutočné meno Boha sa im bridí.

Ale tí, ktorí sú Božími deťmi, musia si uvedomiť, že prezývka Boha je urážkou nielen jeho samotného, ale aj jeho dietok! Faktom je, že dieťa nikdy nenazýva svojho otca jeho menom, lebo mu smie povedať otec. Ale faktom je tiež, že dieťa pozná meno svojho otca, hlási sa k nemu a má právo nosiť ho. Takže všetci, ktorí sú Božími deťmi a hlásia sa k tomu, že ich OTEC je Boh, majú právo vedieť, že je to Boh JeHoVaH! Ale Božie deti majú aj svoje povinnosti! Jednou z nich je postaviť sa k Božiemu menu zodpovedne, lebo raz to meno budú nosiť.

A nebude viacej ničoho zlorečeného,

a trón Boží a Baránkov bude v ňom,

a jeho sluhovia mu budú svätoslúžiť

a budú vidieť jeho tvár,

a jeho meno bude na ich čelách.

(Zj 22:3-4)

A čo ty?

Koho meno budeš mať na čele ty ?

Budeš chcieť mať na čele Božie meno,

ak ho dnes nechceš ani počuť?

NEURÁŽAJÚCA PREZÝVKA

Predstavme si napríklad prekrásnu monografiu o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Niekto by vydal túto knihu druhý raz, ibaže všade, kde bolo meno Milan Rastislav Štefánik, dal vytlačiť prezývku Bubo Grgislav Ogrgáň. Nový čitateľ by sa nedozvedel, o kom tá kniha v skutočnosti je, ale tí, ktorí poznali pôvodnú verziu, by nikdy taký podvrh neprijali. A čo by asi urobili príbuzní Štefánika? – Určite by to dali na súd … Boh nefiguruje na svetských súdoch a predovšetkým netrestá hneď. Je dlho zhovievajúci. Ale raz súd zasadne. Súd bude! Napriek tejto výstrahe nejeden kresťan zvažuje, či je urážkou prezývať Boha dôstojnými prezývkami. Lebo v našej ukážke je uvedená nechutná prezývka, ale prezývky v Biblii sú slušné a dôstojné. Uvádzam teda náš príklad ešte raz, tentokrát s dôstojnými prezývkami zo slovenských prekladov Biblie: namiesto Milan Rastislav Štefánik dáme dôstojnú prezývku Pán Gazda Hospodin. A normálny človek sa spýta, načo je to dobré. Prečo namiesto skutočného mena musíme použiť prezývku. Nie je to prevrátenosť?

Mnohí raz budú hľadať bránu, s nápisom »HOSPODIN«.

Ale márne, lebo takej brány niet! Kam potom pôjdu?

Ak chceš pokračovanie klikni:  Domov – Knihy – Božie meno – Historické pozadie

Komentáre sú uzavreté.